Հայաստանում որդեգրման համակարգի հիմնախնդիրներն օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաեւ իրավասու բոլոր մարմինների ուշադրության կենտրոնում են. ասել է ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը դեկտեմբերի 2-ին իր գլխավորած հանձնաժողովում վերոնշյալ հարցի աշխատանքային քննարկման ժամանակ:
ԱԺ պատգամավորի հավաստմամբ ՀՀ վարչապետի 2019 թվականի օգոստոսի 26-ի N 1197-Ա որոշմամբ ձեւավորված որդեգրման հարցերով աշխատանքային խմբի հիմնական նպատակն է իրականացնել փաստահավաք գործունեություն, քարտեզագրել խնդիրները եւ ոլորտի բարեփոխման համար ներկայացնել օրենսդրական առաջարկություններ:
«Նպատակ էր դրված նաեւ բացահայտել ոչ միայն  օրենսդրասկան եւ իրավակիրառ պրակտիկայի խնդիրները, այլեւ  որդեգրման համակարգի հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերն ու ոչ արժանահավատ որդեգրման դեպքերը»,-նշել է Հերիքնազ Տիգրանյանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը հանգամանալի ներկայացրել է աշխատանքային խմբի գործունեությունը, անդրադարձել ոլորտում առկա խնդիրներին: Ըստ փոխնախարարի՝ որդեգրման համակարգում փոխկապակցված անբարեխիղճ աշխատանքով են պայմանավորված խնդիրները:
Վերլուծվել է 2015-2020 թթ. հայրության ճանաչման 53 հազար դեպք: Մինչեւ 2020 թ. մեր երկրում գերակշռել են միջազգային որդեգրումները: 2018 թ. օտարերկրացիների կողմից որդեգրվել է 49 երեխա: 2019 թ. հաշվառվել է 69 երեխա: Մեր քաղաքացիների կողմից որդեգրվել է 19-ը, օտարերկրացիների կողմից՝ 18 երեխա: 2020 թ. իրականացվել է 32 ներպետական եւ մեկ օտարերկրյա որդեգրում, 2021 թ. 18 ներպետական եւ 5 օտարերկրյա որդեգրում: Փոխնախարարի հավաստմամբ օտարերկրացիների կողմից մեր երեխաների որդեգրման գործընթացում առկա է նվազման միտում: Տաթեւիկ Ստեփանյանը նշել է, որ որդեգրողները հիմնականում ԱՄՆ-ի, Իտալիայի, Ֆրանսիայի քաղաքացիներ են:
Անդրադառնալով բնագավառի օրենսդրական բարեփոխումներին՝ փոխնախարարը կարեւորել է ընտանեկան օրենսդրության բարեփոխումը: Մշակման փուլում է «Երեխաների իրավունքների եւ պաշտպանության համակարգի մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը հակիրճ տեղեկատվություն է ներկայացրել որդեգրման հետ կապված հարուցված քրեական գործերի վերաբերյալ: «Պետք է ամեն ինչ անել խնդիրներն օրենսդրական ճանապարհով լուծելու համար»,-ասել է Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալը:
Արսեն Այվազյանը շեշտադրել է հնարավոր բոլոր չարաշահումների կանխարգելման անհրաժեշտությունը:
Հարցի քննարկմանը մասնակցել եւ դիտարկումներ են ներկայացրել ԱԺ պատգամավորներ, Արդարադատության, Առողջապահության նախարարությունների, Ոստիկանության, դատախազության, ԱԳՆ եւ շահագրգիռ այլ կառույցների ներկայացուցիչներ:

“Проблемы системы усыновления в Армении находятся в центре внимания законодательной и исполнительной властей, а также всех компетентных органов”, - отметила   председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян в ходе рабочего обсуждения вопроса в возглавляемой ею комиссии 2 декабря.
По ее словам, основной целью рабочей группы по вопросам усыновления, созданной постановлением Премьер-министра РА от 26 августа 2019 г., является проведение сбора фактов, картирование проблем и представление законодательных предложений по реформе сферы.
“Целью также было выявить не только проблемы законодательной и правоприменительной практики, но и возможные коррупционные риски системы усыновления и случаи недобросовестного, не вызывающего доверия усыновления”, - подчеркнула Э.Тигранян.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Т.Степанян подробно представила деятельность рабочей группы, коснулась существующих проблем в сфере. По ее словам, проблемы связаны с недобросовестной работой в системе усыновления.
Т.Степанян проанализировала 2015-2020 гг., в частности проинформировав, что до 2020 г. в РА преобладало международное усыновление, ныне наблюдается тенденция к снижению усыновления наших детей иностранцами. Она заметила, что усыновители в основном граждане США, Италии и Франции.
Касаясь законодательных реформ в сфере, замминистра особо отметила реформу семейного законодательства. Разрабатывается проект “О правах и системе защиты детей”.
По повестке выступил также заместитель председателя Следственного комитета РА А.Айвазян, представивший краткую информацию об уголовных делах, возбужденных в связи с усыновлением. “Нужно сделать все возможное для решения проблемы законодательным путем и предотвращения всевозможных злоупотреблений”, - подчеркнул он.
В обсуждении также приняли участие и представили свои наблюдения депутаты НС, представители Минюста, Минздрава, Полиции, Прокуратуры, МИД и других заинтересованных структур.